Интериорни врати видове, възможности, изборВ качеството си на важен функционален и декоративен елемент от вътрешното оформление, интериорните врати изискват специално внимание при избор. Те се различават според вида на материала на видимите части и пълнежа, според покритията, конструктивните особености, начина на закрепване, отваряне и затваряне, обкова, стила и дизайна. Интериорните врати имат основната функция да разделят вътрешните пространства на отделни зони, различни по предназначение. Ролята им обаче не се изчерпва само с това. Те могат да имат решаващ принос за звукоизолацията, за регулиране на светлинния режим, за ограничаване на достъпа и за засилване на стиловото внушение в общото интериорно решение. Така че, преди избора на интериорни врати за проекта си, изяснете какво ще се изисква от тях, какви са възможностите за конструкции и монтаж според пространствата и се запознайте с голямото разнообразие на пазара.
Интериорните врати са незаменим елемент от интериора, без който е трудно да си представим стаята. Отсъствието им прави стаята недовършена. Те разделят и свързват пространствата, ограничават и улесняват достъпа, предлагат много стилови и функционални възможности и могат да окажат драстично въздействие върху начина на възприемане на помещението. Има врати, които предпазват от шум, влага и пожар, както и такива, които позволяват използване на пасивно осветление. Затова изборът на интериорни врати се прави с комплексно разглеждане както на функционалните, така и на естетическите им качества.
Всички интериорни врати се разделят на видове според принципа им на работа, т.е. начина им на отваряне. Най-общата класификация по този признак е разделянето им на врати с панти, сгъваеми и плъзгащи. Според материалите, от които са направени, има врати от масив, ПДЧ и МДФ, стъкло, пластмаса, алуминий, както и ламинатни, фурнировани и боядисани врати. По броя на крилата биват с едно, с две крила, като едното може да е пасивно. Двукрилите летящи врати на панти от своя страна са двупосочни и еднопосочни. Формата на крилото може да е правоъгълна или тип-арка. Плъзгащите врати са с плъзгане по стената или в отвор на стената. А сгъваемите врати тип хармоника могат да имат различен брой панели.
Когато избирате врати, не забравяйте, че за всяка врата има подходящи панти, носещи и водещи механизми, оразмерени според размерите, теглото и интензивността на натоварване на вратата. Това е ключов момент за правилното функциониране на подходящо подбраната врата.
Окачени врати
Вратите на панти (окачени) са най-популярният вид интериорни врати, които се използват навсякъде. Асортиментът от тях е огромен: за различни вкусове - различни цветове, материали и стилове. Да се изберат интериорни врати на панти, подхождащи на даден дизайн, не е сложно. Начинът им на отваряне/затваряне е прост – движат се по дъга с радиус, равен на собствената си ширина, а оста, около която става движението, е вертикалата, по която са захванати пантите. Единствен недостатък на окачените врати е, че не пестят място. За нормалната им работа е необходимо достатъчно пространство, за да могат напълно да се отворят. Необходимото място зависи от ширината на вратите. В зависимост от разположението на пантите и дръжките, окачените врати се делят на леви и десни.
Изборът на еднокрила врата на панти е най-чест при не много големи стаи, които предполагат лично уединение. Ако на нейно място поставите двукрила летяща врата на панти, то проходът в стената се увеличава и при отваряне се получава ефект на разширяване на пространството. Това обаче изисква повече място на стената за крилата и повече пространство в стаята за отваряне/затваряне. Обикновено такива врати се поставят в по-големи помещения.
Сгъваеми врати
При отваряне на сгъваемите врати чрез специален механизъм отделните крила (модули) се нагъват на хармоника. Този тип врати се характеризират с голяма компактност и спестяват място в проекта ви. Идеални са за малки, тесни помещения. Те могат да са прикрепени с панти към касите като окачените врати или към горните водачи като плъзгащите. С такива врати можете да организирате допълнително пространство в големите стаи и да ги разделите на по-функционални помещения. Тук конструкцията не ограничава ширината на крилото спрямо наличното пространство.
Интересно дизайнерско решение е поставянето на таванни водачи във формата на буквата „Г” в ъгъла на стаята и монтирането по техния периметър на сгъваеми врати. Това позволява обособяване на участъци в помещенията, които в затворено положение на вратите функционират, като отделни стаи, а в отворено положение вратите ще са просто част от интериора. Друга положителна черта на сгъваемите врати е лекотата в монтажа. Тъй като имат сложна конструкция, производителите ги предлагат в готов вид, така че е необходимо само да ги прикрепите на нужното място. Асортиментът тук също е огромен и ви позволява да избирате сред богато разнообразие от конструкционни решения и стилове, за да допълните в синхрон интериора на стаята.
Плъзгащи врати
Като конкуренти на сгъваемите могат да се разглеждат плъзгащите врати, защото също като тях спестяват място. Те работят на принципа на плъзгащите врати на шкафове и гардероби. Крилата се закрепват към водачи и се движат по протежение на стената. Тук има разнообразие от решения при обкова в зависимост от това къде са позиционирани елементите за носене и водене, дали горе или долу. За да не се реже подовото покритие, носещите и водещите обкови може да се монтират под самата конструкция на вратите. Недостатък на плъзгащите врати е необходимостта от допълнително място за закрепване на водачите, т.е. дължината на стената трябва да превишава ширината на крилото на вратата. В зависимост от броя на панелите има различен тип отваряне и затваряне. Ако подвижното крило е само едно, то се премества по стената и отваря или затваря проход. Когато има две плъзгащи крила, за отваряне те се раздалечават в противоположни посоки, а за затваряне се събират.
Врати от масивна дървесина
Такива врати имат отлични звуко- и топлоизолационни качества. Обикновено вратите от масивна дървесина поддържат високи цени, дори и в случаи, когато самата дървесина не е от най-скъпите. Това се обяснява със сложната технология в процеса на производство. Степените на такъв процес са изсушаване на материала, слепване на отделни парчета (тъй като стволове с ширина на интериорни врати са изключителна рядкост) и последваща обработка на получената заготовка. Необходимо е грундиране с антибактериални разтвори, боядисване или лакиране.
Ако се питате каква точно дървесина да изберете, трябва да знаете, че еталон за врати от масивна дървесина са тези от дъб, бук, клен, ясен, явор, череша и орех. Сред екзотичната дървесина най-предпочитани са махагон, тик и абаносово дърво. Иглолистната дървесина е чувствителна на механични въздействия и е податлива на влага и големи температурни амплитуди. Тя също може да служи в продължение на десетилетия, но в места без значително натоварване и след защита от подходящи бои и лакове, която да се обновява периодично.
За добра грижа за всички врати от естествена дървесина трябва да се поддържа благоприятен микроклимат в помещенията, и по-специално определени температура и влажност. За най-благоприятна за такива врати се счита температура от 18 до 24оС, а влажността трябва да е 40-60%. Всъщност, това са условията, които са най-комфортни и за човешкия организъм. За влажни помещения тези врати няма да са най-подходящият избор. В такива случаи по-добре да се спрете на врати от МДФ, покрити с водонепроницаемо покритие, закалено стъкло или стъклопласт.
Ламинирани врати
Тази група врати са сравнително нови и се предлагат на достъпни цени. Те се произвеждат от дървена рамка, запълнена във вътрешността си с пълнеж тип пчелна пита от картон. Външната облицовка на кутията е от плочи ПДЧ с меламиново покритие. Тези врати се характеризират с изключителна лекота, имат добър външен вид, а пълнежът им придава звукоизолационни качества. Недостатък е слабата устойчивост на покритието, което осен това е практически невъзможно да се възстанови. За такива врати се изисква специален лек обков, които не натоварва допълнително крепежите. Това обаче затруднява инсталацията. Трябва да внимавате при прекалено ниските цени на такива врати, защото някои недобросъвестни производители предлагат ПДЧ плочи, ламинирани с хартиен филм. Те няма да издържат и няколко месеца експлоатация. Качествените ламинирани врати обаче са много удачен избор, особено когато бързате да завършите или ремонтирате офис и жилищни сгради, а бюджетът е ограничен.
Комбинирани врати
Много интериорни врати са комбинация от материали. Такива са например вратите от естествена дървесина, обшита от двете страни с МДФ листове. Повърхността на тези листове може да се завърши с фурнир, PVC фолио, боя или лак, в зависимост от целите на декорация. Има още много комбинации между материалите. Може само външната рамка по периметъра да е от дървесина, а вътрешността да е изпълнена с лек, с кухи клетки пълнител (тип „пчелна пита”), който от двете страни се облепва с МДФ и се фурнирова, лакира или боядисва. Такива врати се наричат щитови. Те са много леки, което улеснява монтажа и намалява натоварването върху пантите. Друг вариант е дървена рамка с разделяне на вътрешното пространство от дървени профили, между които се поставят вложки от стъкло. Популярно съчетание е също метална рамка със стъклена вложка.
Комбинираните врати са незаменими за мокри помещения, където не може да се избегне мокрене на вратата. Тогава обаче комбинацията е изцяло алуминиева, водоустойчива врата от страна на банята и фурнирован, боядисан или ламиниран МДФ към коридора. Така получавате едновременно защита от деформации от влага и вписване в интериора на коридора. Ако вратата е и от двете страни от МДФ с ламинат или фурнир, също може да се използва в мокри помещения, но само без директно пръскане на вода върху тях.
Триплексовите врати са също комбинирани, например от естествена дървесина, облечена в ламинат или фурнир и триплексово стъкло. Триплексът може да е прозрачен и матиран и представлява два слепени слоя стъкло със здравината на автомобилно стъкло. Повърхността на стъклото може да се гравира в различни изображения и цветове.
Стъклени врати
В съвременния интериор стъклото се използва много често в различни елементи, заради положителните си качества. Тук се отнася и приложението му в интериорни врати. Монтирането на такива врати не е свързано с мръсна работа и не изисква нарушаване в режима на ползване на помещението, което е много важно за бани, офис- и търговски помещения. Стъклените врати са много функционални за бани, тъй като влагата няма да им навреди, а поддръжката им изисква само измиване и избърсване. Освен това разширяват визуално пространствата, пропускат светлина в различна степен (според избора) и се комбинират много добре с офис мебели, търговско обзавеждане, жилищен интериор, както и интериор на обществени сгради в различни стилове – модерен, хай-тек, авангард, неокласика, минималъзъм и необарок. Видът на стъклата може да е различен – напълно пропускащи или полу-пропускащи светлината, матирани, гравирани, релефни, гладки, тонирани, с различни стъклописи и т.н.
Въпреки че визуално изглеждат лесно чупливи, съвременните стъклени интериорни врати предлагат надеждна здравина с използване на закалено стъкло. Закаляването става с термична обработка, която неколкократно повишава механичната якост на стъклото. Важно е всички срезове за обкова да са направени преди закаляване, защото ако се правят след това, стъклото може да се деформира. Стъклените врати обикновено се предлагат на панти с едно или две крила, както и плъзгащи, фиксирани към носещи ролки, които се движат по релсови водачи, монтирани към тавана или стената. Автоматичните плъзгащи стъклени врати, които се отварят при заставане на човек пред тях са станали еталон за магазини, банки и офиси.
Метални врати
При металните врати най-голям дял в интериорното приложение имат алуминиевите. Те много често са съчетание на алуминий и стъкло. Перфектно се справят с изпълнение на декоративните функции, тъй като изглеждат естетично и изискано. Алуминиевите профили на витражните врати например могат да се боядисат в сребърно, златно, бронзово или друг цвят според нуждите на проекта. Към предимствата на тези врати могат да се отнесат тяхното относително малко тегло, разнообразните функционални възможности и при трите типа отваряне – на панти, сгъваеми и плъзгащи, както и по-голямата устойчивост на неблагоприятни условия в сравнение с пластмасовите и дървените врати. За помещения, в които е важно запазване на температурния режим, се предлагат „топли” алуминиеви врати с термоизолационна вложка. Също така се поставят уплътнения, които придържат плътно долния край на крилото към прага при затворено положение.
PVC врати
Врати от PVC се използват вече десетилетия, като първоначално приложението им е главно за входни врати и врати на тераси, но днес се използват широко и за интериорни. Рамката на такива врати се състои от вертикални и хоризонтални пластмасови профили със сложна вътрешна конфигурация, с различен брой въздушни камери и усилващи ребра. Предлагат се в широк диапазон „стандартни размери” и могат да издържат големи натоварвания. Лесно се вписват в интериора и са леки при експлоатация. Много са подходящи за бани, тоалетни, кухни и коридори, тъй като не се деформират от влага, имат високи хигиенни качества и са пожароустойчиви. Именно затова са предпочитани и в здравни и детски институции. Съчетаването на PVC профили със стъклени панели, дава много естетически и функционални възможности, например при регулиране на светлината, звуко-, топлоизолацията и стиловото излъчване.
Звукоизолационни врати
На първо място при звукоизолационните интериорни врати се нареждат тези от естествена дървесина, а след тях комбинираните с монолитен пълнител. После са вратите с кухи пълнители. Колкото по-малък е размерът на кухините, толкова по-добра е звукоизолацията. Днес се предлагат и врати от PVC и алуминий с висока звукоизолираща способност. Стъклените врати имат по-слаба звукоизолация, поради микро колебания в материала. Колкото по-голяма е площта на стъклото, толкова по-лоша е звукоизолацията. На последно място в тази класация стоят облицованите врати с големи кухини между скелетната конструкция, но те пък са най-леки.
Важно е да се спомене, че звукоизолацията на вратите не зависи само от материала, а също и от монтажа. Пространството между вратата и рамката трябва да е плътно затворено. Често за по-добро уплътняване се използват гумени уплътнители. При по-високи изисквания към звукоизолацията специалистите препоръчват монтиране на две врати в една каса, като пространството между тях увеличава поглъщането на шума, или облицоване на вратите в мек материал, който също поглъща шума.
Финишни покрития
Възможностите при финишните покрития при интериорните врати също са много – фурнироване, ламиниране, боядисване, лакиране. Фурнирите са естествени и технически и се предлагат в различни цветове и декори. Могат да се поставят хоризонтално, вертикално и диагонално, в различни комбинации между касата и крилото на вратата. Техническият фурнир също представлява естествен материал, но листовете му са така изрязани, че позволяват хомогенна текстура, която при естествения фурнир понякога се постига трудно. При ламинираните врати се получава качество на разумни цени, благодарение на материали, сходни с подовия ламинат – с висока устойчивост на надраскване. Предлагат се в различни цветове и дървесни декори – дъб, венге, орех, череша и други. При боядисване и лакиране се работи главно с акрилни състави, без формалдехид, което ги прави безопасни за интериорни приложения. Много често под лакирани врати се разбира МДФ врати, с полиуретанова боя – мат, полумат, полугланц. Цветовете се избират по цветовите каталози RAL и NCS.
Някои интересни разновидности по-специални врати
Сред най-интересните врати с автоматично отваряне са вратите Tanaka. Като всички автоматично задвижвани врати и те се отварят, когато пред тях застане човек, но те правят и нещо повече от това – за всеки човек индивидуално се отварят само толкова, колкото е необходимо, за да премине. Направени са от две колони напречно подредени една над друга ламели, захванати странично от двете страни на прохода, като всяка от тях стиха до средата на входния отвора и има сензор. Когато човек застане пред вратата, сензорите определят според размерите му колко да се отвори всяка ламела. Тези врати имат предимствата на всички автоматични врати, плюс това, че намаляват топлинните загуби и предпазват от разпространение на прах и други замърсители при по-специални приложения.
Когато говорим за по-специфични вътрешни врати със специални предназначения, особен интерес предизвикват тези за лаборатории. Така например, най-тежката врата в света е тази в Националната лаборатория „Лорънс Ливърмор“, Калифорния, САЩ. Тя е с тегло 321,4 тона. Металното й крило е с 2,43м дебелина. Друга категория специални врати са тези с бързо затваряне, които също се използват предимно в лаборатории. Най-бързо затварящите се врати се поставят в лаборатории за работа с експлозиви. Те се затварят за 30 милисекунди (0,03сек). Устроени са като вратите на метрото, а високата скорост на задвижването им се осигурява чрез сгъстен до хиляди атмосфери азот. 10/03/2017 |